FOTBAL
S-a elucidat misterul: Zlatan Ibrahimovic nu va participa la Cupa Mondială din Rusia Federaţia Suedeză de Fotbal a anunţat, joi, că Zlatan Ibrahimovic nu va participa cu naţionala ţării sale la Cupa Mondială din Rusia. "Am vorbit marţi cu Zlatan. M-a anunţat că nu s-a răzgândit în privinţa naţionalei: nu revine", a declarat Lars Richt, director în cadrul federaţiei.
Federația engleză de fotbal, la un pas să vândă legendarul stadion Wembley - Ofertă uriașă de un miliard de lire Federația engleză de fotbal (FA) este pe punctul de a vinde legendarul stadion Wembley. Miliardarul american de origine pakistaneză Shahid Khan (67 de ani), proprietarul lui Fulham și al echipei de fotbal american Jacksonville Jaguars, a făcut astăzi o ofertă de un miliard de lire, anunță The Sun.
Turcia şi-a depus candidatura la organizarea Euro 2024 Turcia şi-a depus în mod oficial, joi, candidatura la organizarea Campionatului European de fotbal ediţia 2024, fiind a doua ţară, alături de Germania, care aspiră să găzduiască această competiţie, a anunţat UEFA pe site-ul său oficial.
Europa League: Arsenal vs Atletico Madrid (de la ora 22:05)/ "Finala" din semifinale Arsenal și Atletico Madrid, echipele văzute cu cele mai mari şanse la ridicarea trofeului Europa League, au ajuns să fie adversare în penultimul act. Va fi prima lor întâlnire într-o competiţie europeană şi se anunţă o confruntare extrem de interesantă pe "Emirates Stadium", de la ora 22:05. Cealaltă partidă a serii le aduce față în față pe Olympique Marseille și FC Salzburg.
Jupp Heynckes, după înfrângerea din prima manșă a semifinalelor: "Nu meritam să pierdem. Le-am făcut cadouri celor de la Real Madrid" Bayern Munchen a dominat partida cu Real Madrid, și-a creat multe ocazii importante, a fost echipa care a deschis scorul, dar în final s-a văzut învinsă. Jupp Heynckes, care a fost nevoit să înlocuiască doi jucători (Arjen Robben și Jerome Boateng) în prima repriză din cauza accidentărilor, consideră că elevii săi au făcut ''cadouri'' rivalilor de la Real Madrid, aceștia câștigând cu 2-1 în prima manşă a semifinalelor Champions League.
​VIDEO Istoria se repetă - Bayern Munchen, învinsă de Real Madrid (scor 2-1) pe "Allianz Arena" Bayern Munchen a fost învinsă din nou pe teren propriu de Real Madrid, cu același scor (2-1) cu care a pierdut și în sezonul trecut, în sferturi. Bavarezii au punctat după 28 de minute de joc, însă echipa lui Zidane a restabilit egalitatea înainte de pauză. Asensio a decis învingătoarea în repriză secundă, profitând de o gafă imensă a lui Rafinha. Astfel, Real Madrid a devenit favorită la calificarea în finala Champions League, competiție pe care a câștigat-o în ultimii doi ani.
Al Wahda a ratat la loviturile de departajare calificarea în finala Cupei Preşedintelui Emiratelor Arabe Unite Formaţia Al Wahda, antrenată de Laurenţiu Reghecampf, a ratat, miercuri, calificarea în finala Cupei Preşedintelui Emiratelor Arabe Unite, fiind învinsă în semifinale de Al Wasl, cu scorul de 8-7 după loviturile de departajare, potrivit news.ro.
Liga Campionilor: Bayern Munchen, invinsă acasă de Real Madrid cu 2-1 Fără să aibă un joc prea solid, Real Madrid a câștigat meciul tur cu Bayern Munchen din Germania, scor 2-1, același pe care l-a avut și anul trecut, când cele două s-au întâlnit în sferturile de finală ale competiției, potrivit gsp.ro.
CSM Poli Iaşi: Ne cerem scuze pentru scandările cu tentă xenofobă de la meciul cu Sepsi. Astfel de mesaje nu îşi au locul în niciun context CSM Poli Iaşi a notat, miercuri, într-un comunicat postat pe site-ul oficial, că regret scandările cu tentă xenofobă de la meciul de anul trecut cu Sepsi Sfântu Gheorghe, care au dus la sancţionarea clubului de către Consiliul Naţional pentru Combaterea Discriminării, potrivit news.ro.
AS Roma visează la o nouă minune pe Stadio Olimpico/ Eusebio Di Francesco: "Încă nu este totul terminat. Fanii care nu vor crede în noi pot sta acasă" AS Roma s-a calificat în semifinalele Champions League după o revenire istorică în fața Barcelonei (3-0 pe Stadio Olimpico, după 1-4 în tur), iar acum ar avea nevoie de o altă minune pentru a ajunge în ultimul act al competiției. Înfrângerea cu 2-5 în fața lui Liverpool nu îl oprește pe Eusebio Di Francesco, antrenorul Romei, să spere că echipa sa poate întoarce soarta calificării pe Stadio Olimpico: "Încă nu este totul terminat. Cei care nu cred în noi la retur pot sta acasă".
VIDEO Liverpool - AS Roma 5-2/ Seară magică pe Anfield - Echipa lui Jurgen Kloop, cu un pas în finala Champions League Liverpool a făcut un pas important spre finala Champions League, după ce a învins-o cu 5-2 pe AS Roma, în prima manșă a semifinalelor. Cu Mohamed Salah într-o seară de grație, "cormoranii" aveau 5-0 în minutul 69, iar suporterii de pe "Anfield" erau în delir. Roma s-a trezit însă pe final de meci, iar cele două goluri o fac să viseze la o nouă revenire pe "Stadio Olimpico".
​Champions League, semifinale: Bayern Munchen vs Real Madrid/ Vor scăpa bavarezii de "blestemul" blanco? S-au duelat de trei ori în ultimele șase sezone din Champions League, iar Real Madrid s-a impus de două ori: o dată în sferturi (2017) și o dată în semifinale (2014). Bayern Munchen revine în fața spaniolilor dornică de revanșă, pregătită să îi oprească pe "galactici" din drumul spre al treilea trofeu consecutiv. Confruntarea de pe Allianz Arena va scoate în evidență și un record: 25 de partide în care cele două formații s-au întâlnit în competițiile UEFA (va fi a șaptea semifinală). Meciul este programat de la ora 21:45 și va putea fi urmărit pe Telekom Sport 1 și Pro Tv.
Liga Campionilor: Spectacol total. Liverpool - AS Roma 5-2/ Salah, doua goluri si doua pase de gol/ Roma marcheaza de doua ori pe final Echipa Liverpool a învins, marţi, pe teren propriu, cu scorul de 5-2 (2-0), formaţia AS Roma, în prima manşă a semifinalelor Ligii Campionilor. AS Roma a înscris golurile spre finalul partidei, după ce a fost condusă cu 5-0, potrivit news.ro. Mohamed Salah a marcat două goluri, primul cu un şut spectaculos la vinclu, la colţul lung, din unghi, şi a pasat la reuşita lui Mane, fază la care egipteanul a plecat pe contraatac dintr-o poziţie suspectă de ofsaid.
Şi FCSB cere depunctarea echipei CFR Cluj. În plus, FCSB cere suspendarea lui Dan Petrescu pentru 16 etape FCSB a cerut Comisiei de Disciplină a FRF depunctarea echipei rivale la titlu CFR Cluj şi suspendarea antrenorului acesteia, Dan Petrescu, pentru 16 etape, în urma unor declaraţii ale tehnicianului, considerate a prejudicia imaginea fotbalului românesc, potrivit news.ro.
Panathinaikos Atena a fost exclusă din cupele europene Panathinaikos Atena a fost exclusă un sezon din cupele europene de către UEFA, măsură valabilă pentru una dintre următoarele trei ediţii ale competiţiilor, dacă se va califica, din cauza datoriilor pe care gruparea elenă le are către terţi, potrivit news.ro.
Germania vrea să găzduiască EURO 2024 Germania, una dintre cele două candidate la organizarea EURO 2024, şi-a depus oficial marţi dosarul de candidatură la sediul UEFA de la Nyon, a anunţat instanţa fotbalului european, citată de AFP.
​Champions League: Liverpool vs AS Roma (21:45)/ Duelul semifinalistelor surpriză Liverpool şi AS Roma sunt primele echipe care intră în scenă în semifinalele actualei ediții a Champions League. Cotate cu șansa a doua la calificarea în penultimul act al competiției, ambele formații au reușit să dea peste cap calculele de pe hârtie: "cormoranii" au spulberat-o în sferturi pe Manchester City, "mașinăria de fotbal" a lui Pep Guardiola (5-1 la general), în timp ce AS Roma a produs surpriza sezonului în fotbalul european: 3-0 cu Barcelona, după 1-4 în tur. Prima manșă va fi găzduită de "Anfield" și va putea fi urmărită în direct pe Telekom Sport 1 și ProTv, de la ora 21:45.
Liga I: Astra Giurgiu a învins CS Universitatea Craiova, scor 1-0 Formaţia Astra Giurgiu a învins, luni, pe teren propriu, cu scorul de 1-0, echipa CS Universitatea Craiova, în etapa a VI-a a play-off-ului Ligii I, potrivit news.ro. Unicul gol al meciului a fost marcat de Seto, în minutul 79, cu un şut de la marginea careului.
France Football: Messi, cel mai bine plătit fotbalist din lume - Venituri de 126 de milioane de euro în actualul sezon Atacantul Lionel Messi l-a depăşit pe rivalul său Cristiano Ronaldo în clasamentul celor mai bine plătiţi fotbalişti din lume, în sezonul 2017/2018, conform unei ierarhii întocmite de France Football, citată de AFP.
VIDEO Atletico Madrid - Betis 0-0/ Remiză pentru Barcelona - Catalanii, la un punct distanță de titlu Atletico Madrid a obținut doar o remiză albă (scor 0-0) în confruntarea de pe teren propriu cu Betis Sevilla, rezultat ce o aduce pe Barcelona tot mai aproape de câștigarea campionatului din La Liga. De un singur punct mai are nevoie echipa lui Valverde pentru a-și asigura al 25-lea titlu de campioană a Spaniei.