FOTBAL
FCSB va evolua cu una dintre echipele Liverpool, Napoli, Sevilla, Sporting Lisabona si TSKA Moscova, in play-off-ul LC FCSB nu va fi cap de serie la tragerea la sorti a meciurilor din play-off-ul Ligii Campionilor, programata vineri. Astfel, vicecampioana Romaniei va intalni un adversar dintre Liverpool, Napoli, FC Sevilla, Sporting Lisabona si TSKA Moscova.
Ludogoret a invins cu 3-1 Hapoel Beer Sheva, dar a fost eliminata din LC; Keseru a pasat decisiv la un gol Formatia Ludogoret Razgrad a invins, miercuri seara, pe teren propriu, cu scorul de 3-1, echipa Hapoel Beer Sheva, in mansa secunda a turului trei preliminar al Ligii Campionilor. In tur, s-au impus israelienii cu scorul de 2-0, astfel ca Beer Sheva a acces in play-off-ul LC datorita golului marcat in deplasare. In partida de la Razgrad, Claudiu Keseru a fost autorul unei pase decisive si Cosmin Moti a provocat un penalti, lovitura ratata de oaspeti, potrivit news.ro.
Hagi: Echipa noastra e tanara, capata experienta, ne asteptam sa fie mai bine, capul jos, ne intoarcem la munca Managerul general al FC Viitorul, Gheorghe Hagi, a declarat ca jucatorii sai sunt tineri, au nevoie de experienta si acum trebuie sa munceasca mai mult, dupa eliminarea cu APOEL Nicosia din turul trei preliminar al Ligii Campionilor, potrivit news.ro.
Alibec: De cand am venit in Cehia eram siguri de calificare si s-a vazut Atacantul Denis Alibec a declarat, miercuri seara, ca era sigur de calificarea FCSB in play-off-ul Ligii Campionilor inca de la sosirea in Cehia, iar acest lucru s-a vazut la meciul cu Viktoria Plzen, scor 4-1, din mansa secunda a turului trei preliminar, potrivit news.ro.
Ridvan Dilmen dupa numirea lui Lucescu la Nationala Turciei: Toti antrenorii turci sa se duca sa se arunce de pe Podul Martirilor Fostul international si antrenor Ridvan Dilmen, in varsta de 54 de ani, in prezent editorialist la Fotomac, a criticat numirea lui Mircea Lucescu la conducerea tehnica a nationalei Turciei, el spunand ca antrenorul roman este in mod evident valoros, dar federatia trebuia sa isi anunte dinainte intentiile si nu sa discute de fatada cu turcul Senol Gunes. "Toti antrenorii turci sa se duca sa se arunce de pe Podul Martirilor de la 15 iulie", a adaugat el.
Champions League: Viktoria Plzen - FCSB 1-4/ Trei goluri in opt minute pentru ros-albastri - Echipa lui Nicolae Dica s-a calificat in play-off FCSB a castigat categoric in fata celor de la Viktoria Plzen, scor 4-1, in mansa secunda a turului trei preliminar al Champions League, calificandu-se in play-off-ului competitiei. Dupa un inceput foarte greu de meci, echipa lui Nicolae Dica a echilibrat jocul si a fost prima care a marcat. Balasa (27') a inscris un gol superb, in vinclul portii lui Bolek, dintr-o lovitura libera de la 30 de metri. Startul reprizei secunde le-a apartinut tot cehilor, iar Krmencik a profitat de o gafa a lui Momcilovic si a egalat scorul. FCSB a rezolvat soarta calificarii in doar opt minute, Teixeira (71'), Tanase (76') si Alibec (79' - penalty) trecandu-si numele pe lista marcatorilor.FCSB va evolua cu una dintre echipele Liverpool, Napoli, Sevilla, Sporting Lisabona si TSKA Moscova, in play-off-ul LC
Champions League: APOEL Nicosia - FC Viitorul Constanta 4-0 (1-0 dupa 90 min), dupa prelungiri / Hagi: Echipa e tanara si capata experienta FC Viitorul, campioana Romaniei, a fost invinsa cu 4-0, dupa prelungiri (1-0 dupa 90 min), de catre APOEL Nicosia. Au inscris Carlao (54'), Merkis (93'), De Camargo (94') si Efrem (105'). Jucatorii lui Hagi au evoluat bine prima repriza din timpul regulamentar, au ratat cateva ocazii mari de a inscrie, dar cei care au inscris au fost cipriotii, prin Carlao, in debutul reprizei a doua. Viitorul a renuntat la ofensiva, iar meciul a ajuns in prelungiri unde trupa lui Hagi nu a mai contat incasand 3 goluri in prima repriza a prelungirilor.
Mircea Lucescu este noul selectioner al Turciei Mircea Lucescu este noul selectioner al Turciei, tehnicianul roman urmand sa semneze un contract pe doi ani, cu optiune pentru inca unul. Lucescu va fi prezentat oficial vineri, a anuntat Federatia Turca de Fotbal, potrivit News.ro.
Mesajul lui Messi pentru Neymar: "A fost o placere imensa sa fiu alaturi de tine. Iti doresc mult succes" Lionel Messi, starul argentinian al celor de la FC Barcelona, a postat, miercuri, pe Instagram, un mesaj prin care i-a urat succes brazilianului Neymar, care a anuntat ca va parasi gruparea de pe "Camp Nou".
Angel Maria Villar, presedintele Federatiei Spaniole de Fotbal, a fost eliberat pe cautiune Presedintele suspendat al Federatiei Spaniole de Fotbal, Angel Maria Villar, care era retinut din data de 18 iulie fiind suspectat de deturnare de fonduri si abuz de incredere, a fost eliberat, marti, dupa achitarea unei cautiuni de 300.000 de euro, relateaza L'Equipe.
Tricoul purtat de Francesco Totti la ultimul sau meci la AS Roma a ajuns in spatiu Tricoul purtat de Francesco Totti la ultimul sau meci la AS Roma, la 28 mai, a ajuns in spatiu cu o racheta lansata miercuri dimineata, la ora 04.00, din Guyana Franceza, informeaza asroma.com.
CFR Cluj a anuntat rezilierea contractului portarului Mihai Minca CFR Cluj a anuntat, miercuri, pe site-ul oficial, ca a ajuns la un acord pentru rezilierea amiabila a contractului portarului Mihai Minca (32 de ani), care a evoluat la gruparea ardeleana in ultimele sase sezoane.
Neymar si-a anuntat colegii de echipa ca pleaca de la Barcelona la PSG Atacantul brazilian Neymar a fost prezent, miercuri, la reunirea echipei FC Barcelona dupa turneul din SUA, insa nu s-a antrenat si le-a transmis coechipierilor ca va pleca la Paris Saint-Germain, informeaza El Mundo Deportivo.
Champions League, preliminarii: APOEL Nicosia vs FC Viitorul; Viktoria Plzen vs FCSB FC Viitorul, campioana Romaniei, si FCSB vor disputa miercuri meciurile decisive pentru calificarea in play-off-ul Champions League. Dupa victoria obtinuta in partida tur (scor 1-0), echipa lui Gica Hagi merge cu mari sperante pe terenul campioanei din Cipru, APOEL Nicosia. De partea cealalta, FCSB va sustine un meci de totul sau nimic, dupa ce a obtinut doar un rezultat de egalitate pe teren propriu, in prima mansa a turului trei preliminar al competitiei, scor 2-2 cu Viktoria Plzen, vicecampioana Cehiei.
VIDEO Bayern Munchen - Liverpool 0-3/ Cormoranii s-au calificat in finala turneului amical Audi Cup Liverpool a castigat la scor de neprezentare (3-0) partida disputata impotriva celor de la Bayern Munchen, campioana Germaniei, si si-a asigurat locul in finala turneului amical Audi Cup. Confruntarea a avut loc pe Allianz Arena din Munchen.
Neymar a sosit la Barcelona si nu a discutat cu presa despre plecarea la PSG Atacantul brazilian Neymar a sosit, marti seara, la Barcelona, dupa ce a participat la un turneu de promovare in China. Jucatorul nu a discutat cu reprezentantii presei de la aeroportul El Prat, potrivit news.ro.
Jurgen Klopp: Coutinho nu este de vanzare Tehnicianul echipei Liverpool, Jurgen Klopp, a declarat, luni, ca mijlocasul Philippe Coutinho, dorit de FC Barcelona, nu este de vanzare, desi catalanii ofera 80 de milioane de euro, potrivit news.ro.
Ionut Popa spune ca este posibil ca Poli Timisoara sa renunte la Liga 1 Tehnicianul Ionut Popa a declarat, luni, ca spera ca problemele financiare la ACS Poli Timisoara sa se rezolve in aceasta saptamana, in caz contrar echipa urmand sa renunte la Liga I, potrivit news.ro.
Liga I: Astra Giurgiu a invins ACS Poli Timisoara, scor 3-0/ FC Botosani este pe prima pozitie. Rezultate si clasament Formatia Astra Giurgiu a invins, luni, pe teren propriu, scor 3-0 (2-0), echipa ACS Poli Timisoara, in ultimul meci al etapei a treia a Ligii I, potrivit news.ro. Golurile au fost marcate de Polczak '21, Ionita '23 si Balaure '56.
Cristiano Ronaldo a fost pus sub acuzare pentru frauda fiscala / Daca e declarat vinovat, risca o amenda de 28 mil euro si trei ani si jumatate de inchisoare Starul Realului Madrid Cristiano Ronaldo a fost pus sub acuzare luni pentru frauda fiscala, alaturandu-se seriei de fotbalisti celebri care au probleme cu fiscul din Spania, scrie AFP.