FOTBAL
Clasamentul FIFA: Romania incheie anul pe locul 41 Nationala de fotbal a Romaniei incheie anul pe locul 41, cu 737 de puncte, in clasamentul FIFA-Coca Cola, dat publicitatii joi. Germania, campioana mondiala en titre, se mentine pe prima pozitie, fiind urmata de Brazilia si Portugalia.
Darren Cahill, despre noul sezon WTA: "Serena Williams, marea provocare. Cand intra pe teren este o problema pentru toata lumea" Simona Halep s-a antrenat pentru noul sezon WTA in Romania, alaturi de tehnicianul Darren Cahill. Dupa cateva saptamani petrecute in tara noastra, australianul s-a declarat foarte multumit de pregatirea pe care a facut-o cu numarul 1 WTA, precizand totodata ca marea provocare din 2018 pentru Halep va fi Serena Williams. "Cand Serena intra pe teren este o problema pentru toata lumea, nu doar pentru Simona", a spus Cahill.
VIDEO PSG - Caen 3-1/ Reusita de exceptie a lui Cavani Paris Saint-Germain incheie anul cu un avantaj de noua puncte in fruntea clasamentului, dupa ce s-a impus in partida de pe teren propriu impotriva celor de la Caen, scor 3-1 (etapa a XIX din Ligue 1). Edison Cavani (21') a deschis scorul pe Parc des Princes cu un gol de senzatie, trimitand cu calcaiul direct la vinclu, dupa o cursa spectaculoasa a lui Mbappe.
​VIDEO Bayern Munchen - Borussia Dortmund 2-1/ Bavarezii s-au calificat in sferturile Cupei Germaniei Bayern Munchen a obtinut calificarea in sferturile de finala ale Cupei Germaniei, dupa ce a trecut cu 2-1 de rivala Borussia Dortmund. Bavarezii au conturat victoria inca din prima repriza, prin golurile reusite de Boateng si Muller.
VIDEO Juventus s-a calificat in sferturile Cupei Italiei (scor 2-0 cu Genoa); AS Roma, eliminata de Torino Juventus, detinatoarea trofeului, s-a calificat in sferturile de finala ale Cupei Italiei, dupa ce a castigat, miercuri, disputa de pe teren propriu cu Genoa, scor 2-0. In alta partida a serii, AS Roma a fost invinsa cu 2-1 de FC Torino si a fost eliminata din competitie.
VIDEO Cupa Ligii Angliei: Manchester United, detinatoarea trofeului, eliminata in sferturi de o echipa din liga a doua; Chelsea, in semifinale Bristol City, echipa aflata pe locul al treilea in liga a doua din Anglia, a furnizat surpriza serii in sferturile Cupei Ligii, eliminand-o din competitie pe Manchester United, detinatoarea trofeului. S-a incheiat 2-1 pentru Bristol, golul calificarii fiind inscris in al treilea minut al prelungirilor.
AS Roma, eliminata de FC Torino in optimile Cupei Italiei Formatia AS Roma, semifinala a Cupei Italiei in sezonul trecut, a fost eliminata, miercuri, in optimile competitiei, dupa ce a fost invinsa, scor 2-1, de FC Torino, anunta News.ro.
Suspendarea lui Paolo Guerrero pentru consum de cocaina, redusa la sase luni; Jucatorul poate evolua la CM-2018 Suspendarea pentru un an a capitanului nationalei statului Peru, Paolo Guerrero, a fost redusa la sase luni, astfel ca jucatorul va putea evolua la Cupa Mondiala din Rusia, programata in vara anului viitor, potrivit Agerpres.
Andres Iniesta nu ar face fata in campionatul Chinei, spune o parte a presei din aceasta tara Ajuns la 33 de ani, Andres Iniesta nu mai reprezinta o tinta pe piata transferurilor, cel putin daca ne luam dupa o parte a presei chineze. Mijlocasul iberic nu ar face fata in prima liga din China, un campionat unde se pune mai mult accentul pe fizic.
Un brazilian spune ca este inventatorul sprayului folosit de arbitri la meciuri si reclama 84 de milioane de euro de la FIFA Inventatorul brazilian Heine Allemagne sustine ca el a inventat sprayul folosit de arbitri la meciuri. El a depus plangere si reclama 84 de milioane de euro de la FIFA, relateaza L'Equipe.
​VIDEO Napoli, in sferturile Cupei Italiei (1-0 cu Udinese) Napoli a obtinut calificarea in sferturile Cupei Italiei la fotbal, liderul din Serie A castigand cu 1-0 meciul cu Udinese. Insigne (71') a inscris golul care a dus echipa gazda in urmatoarea faza a competitiei.
​VIDEO Manchester City si Arsenal Londra, in semifinalele Cupei Ligii Angliei Manchester City si Arsenal Londra s-au calificat, marti, in semifinalele Cupei Ligii Angliei la fotbal. "Cetatenii" au trecut dupa loviturile de departajare de Leicester, in timp ce "tunarii" au castigat cu 1-0 disputa cu West Ham.
Atletico Madrid o va denunta pe FC Barcelona la FIFA: Motivul - A luat legatura cu Antoine Griezmann Oficialii gruparii Atletico Madrid o vor denunta pe FC Barcelona la FIFA, dupa ce gruparea catalana a luat legatura cu Antoine Griezmann, fotbalist aflat sub contact cu echipa de pe "Wanda Metropolitano", informeaza presa iberica.
Cristiano Ronaldo va construi un spital de pediatrie la Santiago de Chile Fotbalistul portughez Cristiano Ronaldo, atacantul echipei Real Madrid, va construi un spital de pediatrie in capitala statului Chile, a anuntat luni societatea care ii gestioneaza interesele, citata de agentia EFE.
Liga I: FC Dinamo a remizat, 0-0, cu ACS Poli Timisoara si ramane in afara play-off-ului FC Dinamo a terminat la egalitate, scor 0-0, partida disputata, luni, in deplasare, cu ACS Poli Timisoara, ultimul meci al etapei a XXII-a si din 2017, din Liga I, potrivit news.ro. Echipa dinamovista ramane pe locul 7 in clasament, in afara pozitiilor de play-off (primele 6).
VIDEO Lyon - Marseille 2-0/ Eroarea imensa a lui Mandanda le-a deschis drumul gazdelor spre victorie Lyon a castigat derbiul cu Marseille cu scorul de 2-0, partida facand parte din etapa a XVIII-a din Ligue 1. In urma acestui succes, gazdele au egalat-o la puncte pe AS Monaco in clasament.
VIDEO Atalanta - Lazio 3-3/ Stefan Radu, integralist la oaspeti Atalanta si Lazio au oferit o partida spectaculoasa, cele doua remizand, scor 3-3, intr-o disputa contand pentru runda cu numarul XVII din Serie A. Stefan Radu a fost integralist la oaspeti. Lazio va fi adversara FCSB-ului in 16-imile Europa League.
VIDEO Liverpool si Manchester United, victorii in deplasare in etapa cu numarul XVIII din Premier League Liverpool s-a impus cu 4-0 pe terenul celor de la Bournemouth, intr-o disputa care a facut parte din etapa cu numarul XVIII din Premier League. Tot cu trei puncte a plecat si Manchester United din deplasarea cu West Bromwich, scor 2-1. Lider detasat se mentine Manchester City.
​VIDEO Barcelona - Deportivo 4-0/ Victorie clara inainte de El Clasico FC Barcelona a castigat fara emotii, scor 4-0, meciul jucat pe "Camp Nou" impotriva celor de la Deportivo La Coruna (Primera Division, etapa a XVI-a). Luis Suarez (29', 47') si Paulinho (41', 75') au inscris pentru gazde.
Hagi cere sa nu i se mai spuna "Regele" fotbalului romanesc: In fotbal nu exista faraoni, boieri, regi, exista muncitori Gica Hagi, supranumit de unele voci "Regele fotbalului romanesc", a cerut sa nu i se mai spuna asa, pentru ca in fotbal "nu exista faroni, boieri, regi, exista muncitori".