FOTBAL
Cristiano Bergodi

Cristiano Bergodi, inainte de meciul Lazio vs FCSB: "Lazio are valoare pentru a reusi calificarea, dar trebuie sa joace cu cea mai buna formatie a sa. FCSB se pricepe sa traga de timp''

de Diana Ene HotNews.ro
Cristiano Bergodi, fost antrenor al echipei Steaua, a vorbit despre returul dintre Lazio si FCSB, din 16-imile Europa League. Vicecampioana Romaniei a castigat confruntarea de pe "Arena Nationala" (scor 1-0), rezultatul fiind unul neasteptat pentru tehnicianul italian. Bergodi este de parere ca Lazio poate reusi calificarea in optimile competitiei, dar are nevoie sa joace cu cea mai buna formatie a sa. "FCSB e o echipa buna si se pricepe sa traga de timp'', a subliniat italianul.
Antonio Conte

Antonio Conte, increzator dupa remiza cu Barcelona: "Cred ca putem face ceva extraordinar pe Camp Nou"; Valverde: "Este un rezultat pozitiv, dar nimic nu este decis"

Chelsea si Barcelona au incheiat la egalitate (scor 1-1) confruntarea de pe "Stamford Bridge", in prima mansa a optimilor Champions League, iar returul de pe "Camp Nou" se anunta a fi unul extrem de interesant. Antonio Conte, tehnicianul londonezilor, isi pune toata increderea in echipa sa si e convins ca elevii sai pot avea o prestatie extraordinara pe terenul catalanilor. In tabara adversa, Ernesto Valverde s-a declarat multumit de rezultat, dar ramane rezervat: "Este foarte important ca am inscris un gol in deplasare, dar nimic nu este decis", a spus antrenorul Barcelonei.
Champions League

​Champions League: Sevilla vs Manchester United; Sahtior Donetk vs AS Roma, ultimele dueluri din optimi

Ziua de miercuri programeaza ultimele dueluri din prima mansa a optimilor Champions League. Stadionul "Ramon Sanchez Pizjuan" va fi gazda primei confruntari dintre Sevilla si Manchester United, castigatoarele ultimelor doua editii ale Europa League. Cealalta partida a serii le va opune pe Sahtior Donetk si AS Roma. Ultima intalnire dintre cele doua formatii a avut loc in sezonul 2010-2011, in aceeasi faza a competitiei. Sahtior, echipa antrenata atunci de Mircea Lucescu, se impunea cu 3-2 chiar pe "Stadio Olimpico", iar in retur castiga la scor de neprezentare (3-0).
Bayern a facut scor cu Besiktas

​VIDEO Bayern - Besiktas 5-0/ Calificarea, capitol inchis

de A.I. HotNews.ro
Bayern se poate gandi deja la sferturile Champions League, bavarezii "castigand" acest drept dupa succesul cu 5-0 obtinut pe "Allianz Arena" in fata celor de la Besiktas. Un rol important in aceasta victorie l-a avut si Ovidiu Hategan, cel care l-a eliminat pe Domagoj Vida inca din minutul 16 al confruntarii.
Messi si Iniesta, pe Stamford Bridge

VIDEO Chelsea - Barcelona 1-1/ Cu un pas mai aproape de sferturi

Remiza obtinuta pe "Stamford Bridge" o face pe Barcelona favorita la calificarea in sferturile Champions League, insa soarta dublei manse este departe de a fi stabilita. Chelsea a fost echipa cu ocaziile mari de gol, in timp ce catalanii au dominat la capitolul posesie. Returul de pe "Camp Nou" se anunta unul foarte interesant.
Willian marcheaza pentru Chelsea

Liga Campionilor: Chelsea - FC Barcelona, scor 1-1/ Willian - regele barelor, Messi sparge gheata/ Bayern Munchen - Besiktas 5-0

de Ionut Baias HotNews.ro
Marţi, 20 Feb 2018 Sport | Fotbal
Echipa Chelsea a terminat la egalitate, marti, pe teren propriu, scor 1-1 (0-0), meciul cu FC Barcelona, din mansa I a optimilor de finala ale Ligii Campionilor. Messi a marcat pentru prima data in poarta londonezilor, in noua partide jucate impotriva lor, potrivit news.ro. Willian a deschis scorul in minutul 62 dupa ce lovise de doua ori stalpii portii lui Ter Stegen, iar Messi a egalat in minutul 75 dupa o uriasa eroare in apararea londonezilor. Bayern Munchen a invins pe Besiktas, cu 5-0, partida arbitrata de Hategan care a eliminat un jucator al echipei turce in minutul 16.
Emmanuel Petit, pe Camp Nou

Emmanuel Petit, fost jucator al Barcelonei in sezonul 2000-2001: "Guardiola avea rivalitati politice cu olandezii"

Fost jucator al Barcelonei in sezonul 2000-2001, Emmanuel Petit a discutat cu jurnalistii de la The Sun despre perioada in care a imbracat tricoul blau-grana. A fost un sezon de care fostul campion mondial (in 1998 cu nationala Frantei) nu isi aminte cu prea mare placere. "A fost un an foarte slab pentru Barcelona, iar in vestiar erau multe discutii politice in contradictie", isi aminteste Petit.
Mingea oficiala pentru fazele eliminatorii din Champions League

​Champions League: Chelsea vs Barcelona, meciul de gala al serii

Una dintre cele mai fascinante rivalitati din istoria recenta a Champions League revine dupa o pauza de sase ani: Chelsea si Barcelona isi vor masura fortele pe "Stamford Bridge", in prima mansa a optimilor competitiei. Ultima intalnire dintre cele doua formatii a avut loc in sezonul 2011-2012, atunci cand Chelsea o elimina pe Barcelona in semifinale si avea sa devina campioana Europei. Cealalta confruntare a serii le aduce fata in fata pe Bayern Munchen si Besiktas.
Pep Guardiola

​VIDEO Manchester City, eliminata de o formatie de liga a treia din Cupa Angliei

Lider autoritar in Premier League, Manchester City a parasit intr-un mod rusinos Cupa Angliei, formatia pregatita de Pep Guardiola fiind eliminata in optimile competitiei de Wigan, echipa din liga a treia.
Florin Gardos

Florin Gardos anunta ca a semnat cu CS Universitatea Craiova

de I.B. HotNews.ro
Jucatorul Florin Gardos a anuntat ca a semnat cu CS Universitatea Craiova, dupa ce a fost legitimat la Southampton din 2014, potrivit news.ro. "A fost un inceput de an stresant, cu discutii telefonice interminabile si multi nervi, dar in final am ales sa merg acolo unde am fost dorit cel mai mult. Asa ca, atata timp cat pasul este spre teren, nu poate fi un pas inapoi. Si atata timp cat atmosfera e ca-n Anglia, te simti fotbalist. Liga 1, m-am intors! Universitatea Craiova, bine te-am gasit!", a anuntat Gardos pe Facebook.
Gica Hagi

Liga I: FC Viitorul a invins FC Botosani, scor 2-1; Golul victoriei a fost marcat in minutul 90+4/

Formatia FC Viitorul a castigat, scor 2-1, meciul disputat, luni, pe teren propriu, in compania echipei FC Botosani, in etapa a XXV-a a Ligii I, potrivit news.ro. Pentru FC Viitorul au marcat I. Hagi '34 si Ciobanu '90+4, iar pentru FC Botosani a inscris Roman '10 (penalti).
Bataie generala in Brazilia

​VIDEO "Meciul pacii" s-a transformat intr-o bataie generala in Brazilia - Partida oprita, dupa ce o echipa a ramas in sase jucatori

Luni, 19 Feb 2018 Sport | Fotbal
Meciul Vitoria - Bahia, din campionatul regional, a fost intrerupt, duminica, in repriza a doua, dupa ce gazdele au ramas in sase jucatori, in urma unei batai generale, la care au participat si rezervele. Zece cartonase galbene a acordat arbitrul intalnirii, cinci echipei Vitoria, doua jucatorilor de la Bahia si trei rezervelor oaspetilor, informeaza BBC.
Zinedine Zidane

VIDEO Real Madrid, recital de goluri pe terenul lui Betis (5-3)

Real Madrid a inscris 10 goluri in ultimele doua etape din Primera Division, ultima "isprava" fiind un succes cu 5-3 pe terenul celor de la Betis. Cel putin din punct de vedere ofensiv, echipa lui Zidane pare sa-si fi regasit pofta de a marca.
Arena Nationala

Liga 1: Dinamo vs FCSB 2-2/ Echipa lui Dica a revenit de la 0-2 - Teixeira a egalat in prelungiri

Duminică, 18 Feb 2018 Sport | Fotbal
In minutul 83, Dinamo conducea cu 2-0 si parea ca soarta partidei de pe "Arena Nationala" era deja scrisa. FCSB le-a dat insa planurile peste cap "cainilor" si a reusit sa evite infrangerea in ultimul moment. Teixeira a salvat un punct pentru vicecampioana Romaniei, gratie unui gol marcat in ultimul minut de prelungiri. In urma acestei remize, Dinamo se claseaza pe locul 5 si are nevoie de victorie cu Astra in ultima etapa a sezonului regulat din Liga 1, dar si de un joc bun de rezultate pentru calificarea in play-off.
Ovidiu Hategan

Champions League: Ovidiu Hategan va arbitra meciul Bayern Munchen - Besiktas, din optimi

Arbitrul Ovidiu Hategan va conduce la centru meciul Bayern Munchen - Besiktas Istanbul, care se va disputa, marti, de la ora 21:45, in prima mansa a optimilor Ligii Campionilor.
Dan Petrescu, antrenor CFR

Liga 1: CFR Cluj - Astra 2-0

Sâmbătă, 17 Feb 2018 Sport | Fotbal
CFR Cluj a ajuns la borna 56 de puncte, dupa ce a castigat (2-0) meciul disputat in "Gruia" cu Astra Giurgiu (Liga 1, etapa XXV). Culio (9') si Tucudean (67') au securizat victoria trupei lui Dan Petrescu. Liderul din Liga 1 asteapta acum un rezultat pozitiv din partea lui Dinamo in derbiul de duminica cu FCSB pentru a se distanta in clasament.
Barca, trei puncte pe terenul lui Eibar

​VIDEO Barcelona, victorie cu emotii pe terenul bravei Eibar (2-0)

Eibar a jucat de la egal la egal cu Barcelona chiar si in inferioritate numerica, formatia pregatita de Jose Mendilibar reusind o prestatie foarte buna impotriva catalanilor. Luis Suarez a deschis rapid scorul (16'), iar golul care a adus linistea a venit de-abia in minutul 88 (Jordi Alba). Orellana a fost eliminat pentru cumul de cartonase galbene in minutul 66. Este prima victorie a liderului dupa doua remize consecutive in Primera Division.
Sondaj FCSB

SONDAJ Ce sanse are FCSB sa se califice dupa returul cu Lazio?

de Red. Stiri HotNews.ro
Vineri, 16 Feb 2018 Sport | Fotbal
FCSB a reusit o surpriza majora joi seara in Europa League, invingand cu 1-0 echipa italiana Lazio la Bucuresti. Returul de la Roma va fi decisiv pentru calificarea in optimile competitiei.

• Sondaj HotNews.ro: Ce sanse de calificare credeti ca are FCSB?
Europa League

Europa League: AC Milan, Arsenal si Atletico Madrid, cu un pas in optimi - Napoli, invinsa pe teren propriu de RB Leipzig (Rezultatele complete ale serii)

AC Milan, Arsenal si Atletico Madrid au facut un pas important catre calificarea in optimile Europa League, dupa ce au castigat categoric meciurile din prima mansa a 16-imilor competitiei. In alta partida a serii, RB Leipzig  a revenit dupa ce a fost condusa cu 1-0 de Napoli si a castigat cu 3-1 pe "San Paolo".

Europa League: Napoli invinsa de RB Leipzig, scor 3-1; Atletico a trecut de FC Copenhaga, scor 4-1

Formatia Napoli, fara Vlad Chiriches, accidentat, a fost invinsa, joi, pe teren propriu, cu scorul de 3-1, de echipa RB Leipzig, in prima mansa a 16-imilor Ligii Europa. Tot in aceasta competitie, Atletico Madrid a invins FC Copenhaga, scor 4-1, potrivit news.ro.