ALTE SPORTURI
Daisy Osakue, campioana italiană de atletism de origine nigeriană, a fost rănită într-un posibil act de rasism A fost lovită în plină faţă în timp ce se întorcea acasă la Moncalieri, fiind luată în vizor de un grup de tineri, foarte probabil pentru culoarea pielii sale. Acesta este ultimul din numeroasele cazuri grave care au avut loc în ultimele săptămâni, iar de data aceasta victima este o campioană italiană de atletism născută din părinți nigerieni, dar care a crescut în regiunea Piemont, potrivit Rador, care citează La Repubblica.
Norvegianca Vibeke Skofterud (38 de ani), campioană olimpică la schi fond, a murit în urma unui accident de skijet Norvegianca Vibeke Skofterud, campioană olimpică la schi fond, în proba de ştefetă 4x5 kilometri, în 2010, la Vancouver, a decedat la vârsta de 38 de ani, informează mirror.co.uk.
Fostul halterofil bulgar Damian Damianov, suspendat pe viaţă pentru dopaj, a decedat la doar 39 de ani Fostul halterofil bulgar Damian Damianov, medaliat cu argint la Campionatele Mondiale şi suspendat ulterior pe viaţă pentru dopaj, a decedat duminică, la doar 39 de ani, informează agenţia Reuters.
​Turul Franței: Premiile ediției din 2018 - De la campioana Sky (peste 700.000 de euro) și până la EF-Drapac (14.420 de euro) La ediția din 2018 a Turului Franței s-au acordat premii în valoare totală de 2.287.750 de euro, iar Sky, echipa câștigătorului Geraint Thomas, a încasat cea mai mare parte din această sumă: 728.630 euro. Spre deosebire de britanicii de la Sky, echipa EF Education First - Drapac p/b Cannondale (SUA) a obținut cele mai puține premii și a plecat acasă doar cu 14.420 de euro.
Turul Franţei: Geraint Thomas, doar a 11-a medie orară din istoria cursei Galezul Geraint Thomas (Sky), câștigătorul ediției din 2018 a Turului Franţei, a parcurs competiția cu o medie orară de 40,206 km/h, aceasta fiind doar cea de-a unsprezecea cea mai rapidă din istoria cursei, informează AFP.
​Haltere: România a cucerit 39 de medalii la Europenele Under-15 şi Under-17 din Italia România a cucerit 39 de medalii la Campionatele Europene de haltere U-15 şi U-17 de la San Donato Milanese (Italia), încheiate duminică.
Turul Franței: Geraint Thomas (Sky) a câștigat în premieră competiția; Alexander Kristoff (UAE Team Emirates), învingător în ultima etapă Ediţia cu numărul 105 a Turului Franţei s-a încheiat cu victoria, în premieră, a ciclistului galez Geraint Thomas (Sky). Ultima etapă din acest an, desfășurată între Houilles şi Paris Champs-Élysées, pe o distanță totală de 116 km, a fost câștigată de norvegianul Alexander Kristoff (UAE Team Emirates).
CM Under-23 Canotaj: România a încheiat competiția cu cinci medalii - Echipajul masculin de 8+1 a cucerit bronzul România a încheiat Campionatele Mondiale de canotaj pentru tineret Under-23 de la Poznan (Polonia) cu cinci medalii (două de aur, două de argint și una de bronz). În ultima finală cu participare românească la start, echipajul masculin de opt plus unu a cucerit bronzul.
CM Under-23 Canotaj: Echipajul masculin de patru rame al României, medaliat cu aur Echipajul masculin de patru rame ale României a cucerit, duminică, medalia de aur la Campionatul Mondial de canotaj de la Poznan. Pentru delegaţia tricoloră este a patra medalie, anterior fiind obţinute două de argint şi încă una de aur.
VIDEO Natație: Campionatele SUA - Kathleen Baker a doborât recordul mondial în proba de 100 m spate feminin Înotătoarea americană Kathleen Baker a doborât recordul lumii în proba de 100 m spate feminin, sâmbătă, în cadrul Campionatelor de nataţie ale Statelor Unite, care se desfăşoară la Irvine (California), informează AFP.
VIDEO Box: Răzvan Cojanu, învins prin KO de Luis Ortiz, în runda a doua Pugilistul Răzvan Cojanu a fost învins, sâmbătă, de cubanezul Luis Ortiz, prin KO în runda a doua, într-o gală desfăşurată în Staples Center, la Los Angeles.
​Haltere: Luciana Condurache, triplă medaliată cu aur la Europenele Under-15 Sportiva română Luciana Condurache (CSM Arad) a cucerit trei medalii de aur la cat. +75 kg, sâmbătă, la secţiunea Under-15 a Campionatelor Europene de haltere de la San Donato Milanese (Italia).
CM Under-23 Canotaj: Două medalii pentru România - Aur pentru echipajul feminin de patru vâsle și argint la dublu rame masculin România a cucerit o medalie de aur în proba feminină de patru vâsle şi una de argint la dublu rame masculin, sâmbătă, la Campionatele Mondiale de canotaj pentru tineret Under-23 de la Poznan (Polonia).
Turul Franței: Tom Dumoulin, câștigătorul etapei a 20-a; Geraint Thomas, la un singur pas de victoria finală Olandezul Tom Dumoulin (Sunweb) a câştigat cea de-a 20-a etapă (penultima) a Turului Franţei, un contratimp individual desfăşurat sâmbătă, între Saint-Pee-sur-Nivelle şi Espelette, pe o distanță totală de 31 de kilometri. Geraint Thomas (Sky), ocupantul locului trei, se menține tricou galben și nu mai poate scăpa victoria finală.
CE Polo (m): Serbia vs Spania, finala competiției de la Barcelona; România a încheiat pe locul 11 Naţionalele de polo ale Serbiei şi Spaniei vor disputa, sâmbătă, de la ora 23:15, finala Campionatului European de la Barcelona. Tricolorii au încheiat competiţia pe locul 11.
Kaiac-canoe: Chirilă şi Strat, medaliați cu argint la Mondialele Under-23, în proba de canoe 2 pe 1.000 m Românii Cătălin Chirilă şi Ştefan Andrei Strat au cucerit medaliile de argint în proba de canoe-2 pe 1.000 m, vineri, la secţiunea tineret, în cadrul Campionatelor Mondiale de kaiac-canoe pentru juniori şi Under-23 de la Plovdiv (Bulgaria).
IAAF menţine suspendarea Rusiei din competiţiile internaţionale Federaţia internaţională de atletism (IAAF) a decis vineri să menţină suspendarea Rusiei, ţară exclusă din toate competiţiile internaţionale din noiembrie 2015 din cauza unui sistem de dopaj instituţionalizat, informează AFP.
Turul Franței: Primoz Roglic, învingătorul etapei a 19-a; Geraint Thomas (Sky), cu un pas mai aproape de victoria finală Primoz Roglic (LottoNL–Jumbo) a câștigat etapa a 19-a (disputată între Lourdes și Laruns, pe o distanță totală de 200,5 km - Col du Tourmalet și Col d'Aubisque au făcut parte din "meniul" zilei), victoria aducându-i slovenului urcarea pe locul trei în clasamentul general (l-a depășit pe Chris Froome). Ajuns al doilea la linia de sosire, Geraint Thomas (Sky) nu numai că și-a menținut tricoul galben, dar a mai pus și câteva secunde față de urmăritori.
WTA Moscova: Aliaksandra Sasnovich, prima semifinalistă a competiției Jucătoarea belarusă Aliaksandra Sasnovich s-a calificat fără joc în semifinalele turneului WTA de la Moscova, dotat cu premii totale de 750.000 de dolari, după ce adversara sa din sferturi, letona Anastasija Sevastova, a treia favorită, s-a retras din cauza unor probleme medicale.
​Turul Franței: Victorie pentru Arnaud Demare (FDJ); Nicio modificare la vârful ierarhiei - Geraint Thomas, tot în galben ​Arnaud Demare (FDJ) a câștigat la sprint etapa cu numărul 18 din Turul Franței (171 de kilometri, între Trie-sur-Baise şi Pau), acesta fiind urmat de Christophe Laporte (Cofidis) și Alexander Kristoff (UAE). Nu s-a produs nicio schimbare la vârful ierahiei, Geraint Thomas (Sky) fiind în continuare purtătorul tricoului galben.