ALTE SPORTURI
Arad: Bazin de polo, finalizat cu o întârziere de 5 ani - Va putea fi însă folosit abia din 2019 (Investiţie de peste 23 de milioane de lei finanţată de CNI) Construirea unui bazin de polo la Arad, finanţată de Compania Naţională de Investiţii (CNI), a fost finalizată cu o întârziere de cinci ani, iar lucrările au fost recepţionate luni, însă baza sportivă va putea fi dată în folosinţă abia de anul viitor. Lucrările au costat peste 23 de milioane de lei, mai puţin de o treime fiind investiţia municipalităţii arădene.
​Ciclism: Spaniolul Alejandro Valverde, noul campion mondial la fond Spaniolul Alejandro Valverde a devenit, la vârsta de 38 de ani, campion mondial la ciclism în proba de fond, duminică, pe dificilul traseu de la Innsbruck (Austria), impunându-se la sprint, după 258,5 km, cu timpul de 6h 46 min. 41 sec. (medie orară: 38,064 km).
VIDEO ​CM Tenerife 2018, baschet (f): Echipa Statelor Unite ale Americii, campioană mondială pentru a treia oară consecutiv Selecţionata feminină de baschet a Statelor Unite a câştigat, duminică, la Tenerife (Spania), Cupa Mondială pentru a treia oară la rând şi se menţine neînvinsă de mai bine de 12 ani în competiţiile internaţionale.
CM Volei, Torino 2018 (m): Polonia a cucerit al treilea său titlu mondial Selecţionata Poloniei a cucerit medaliile de aur la Campionatul Mondial de volei masculin găzduit de Italia şi Bulgaria, duminică, la Torino, după ce a învins în finală echipa Braziliei, campioana olimpică en titre, cu 3-0 (28-26, 25-20, 25-23).
CM Paris (gimnastică artistică): Andrei Muntean s-a clasat pe locul 7 la inele Sportivul român Andrei Muntean a ocupat locul 7 în finala de la inele, cu 14,450 puncte, duminică, la Cupa Mondială Challenge la gimnastică artistică de la Paris. În calificări au mai evoluat Cristian Băţagă şi Andrei Groza, dar ei nu au reuşit să prindă nicio finală.
​Liga Campionilor (polo): CSM Oradea şi Corona Sportul Studenţesc au ratat calificarea în turul al treilea Echipele de polo CSM Oradea şi Corona Sportul Studenţesc au ratat calificarea în turul al treilea al Ligii Campionilor, la turnele contând pentru turul secund, încheiate duminică.
​CM Tenerife 2018 (baschet f.): SUA și Australia se vor întâlni în finala turneului Echipele SUA şi Australiei s-au calificat sâmbătă în finala Campionatului Mondial 2018 de baschet feminin, programată duminică la Tenerife, în Spania.
​CM Torino 2018 (volei m.): Brazilia şi Polonia vor juca finala turneului Brazilia şi Polonia se vor înfrunta duminică, la Torino, în finala Campionatului Mondial 2018 de volei masculin, o reeditare a finalei din 2014 care a fost câştigată de europeni.
VIDEO ​Box: Britanicul Callum Smith, noul campion mondial WBA la supermijlocie
Boxerul britanic Callum Smith a câştigat titlul mondial WBA la categoria supermijlocie, după ce l-a învins pe conaţionalul său George Groves prin KO în repriza a 7-a a meciului disputat vineri, la Jeddah (Arabia Saudită), în finala turneului dotat cu trofeul Muhammad Ali.
​Box: Fostul campion mondial Victor Ortiz, arestat sub acuzaţia de viol Boxerul şi actorul american Victor "Vicious" Ortiz, fost campion mondial la categoria welter (versiunea WBC), vizat de trei acuzaţii de agresiune sexuală, inclusiv viol, a fost arestat marţi, în California.
​Ciclism: Annemiek van Vleuten şi-a păstrat titlul de campioană mondială la contratimp Rutiera olandeză Annemiek van Vleuten şi-a păstrat titlul de campioană a lumii la contratimp feminin, marţi, pe circuitul austriac de la Innsbruck, gazda ediţiei 2018 a Mondialelor de ciclism pe şosea.
Golf: Tiger Woods a băut iar din cupa victoriei, după o pauză de cinci ani Jucătorul american de golf Tiger Woods a pus capăt unei perioade de 5 ani fără vreun titlu, după ce duminică s-a impus în ultimul turneu al sezonului din circuitul profesionist american (PGA), Tour Championship de la East Lake, în apropiere de Atlanta.
​​CE Tenis de masă: Ovidiu Ionescu a câștigat medalia de argint Ovidiu Ionescu a obţinut medalia de argint la Campionatele Europene de tenis de masă de la Alicante, după ce a pierdut, duminică, finala cu germanul Timo Boll, scor 1-4 (11-6, 7-11, 9-11, 6-11, 5-11).
​CE Tenis de masă: Ovidiu Ionescu s-a calificat în finala competiției, unde îl va întâlni pe Timo Boll pentru medalia de aur
Ovidiu Ionescu (al 25-lea favorit la începutul competiției) s-a calificat în finala Campionatelor Europene de tenis de masă de la Alicante, după ce a trecut în semifinale de suedezul Kristian Karlsson, scor 4-1 (12-10, 11-6, 3-11, 11-9, 11-9). În finala din această seară, Ionescu îl va întâlni pe germanul Timo Boll (campion european la simplu masculin de șase ori), care l-a învins în semifinale pe compatriotul său Patrick Franziska, scor 4-3.
​Turul României: Serghei Țvetcov a câștigat ediția a 51-a, prima după o pauză de cinci ani Ciclistul român Serghei Țvetcov (UnitedHealthcare Pro Cycling Team) a câștigat, duminică, ediția a 51-a a Turului ciclist al României. Turcul Onur Balkan s-a impus în etapa a cincea, ultima, desfășurată la București. Podiumul etapei a fost completat de polonezul Szymon Krawczyk (Voster ATS Team) și de italianul Filippo Ferronato (CT Friuli).
Coreea de Nord şi Coreea de Sud vor participa, în premieră, cu o echipă comună la Jocurile paralimpice ale Asiei Coreea de Nord şi Coreea de Sud vor defila împreună şi vor alinia, pentru prima oară, o echipă unificată la anumite discipline cu ocazia Jocurilor paralimpice ale Asiei, programate între 6 şi 13 octombrie la Jakarta.
VIDEO Box: Anthony Joshua, victorie prin KO tehnic cu Alexander Povetkin, pentru titlurile mondiale WBA/IBF/WBO la categoria grea Boxerul britanic Anthony Joshua şi-a păstrat centurile de campion mondial IBF, WBA şi WBO la categoria grea, învingându-l prin KO tehnic în repriza a şaptea pe rusul Alexander Povetkin, într-o luptă care a avut loc sâmbătă seara pe stadionul Wembley din Londra, în faţa a 80.000 de spectatori.
Sărituri cu schiurile: Germanul Karl Geiger a câştigat primul Grand Prix de vară de la Râşnov Sportivul german Karl Geiger a câştigat primul Grand Prix de vară la sărituri cu schiurile masculin de la Râşnov, desfăşurat, sâmbătă, în Complexul din Valea Cărbunării, cu 269,9 puncte, după sărituri de 98, respectiv 99 de metri.
​VIDEO CM Baku (judo): Corina Căprioriu Ştefan şi Alexandru Raicu nu au trecut de grupe Corina Căprioriu Ştefan şi Alexandru Raicu nu au trecut, sâmbătă, de faza grupelor la categoriile 57 kilograme, respectiv 73 kilograme, la Campionatul Mondial de judo, de la Baku.
WADA a ridicat suspendarea agenţiei antidoping din Rusia Membrii Comitetului Executiv al Agenţiei Mondiale Antidoping (WADA) au votat, joi, ridicarea suspendării agenţiei antidoping din Rusia (Rusada), în ciuda unei puternice opoziţii venite din lumea sportului, care consideră că Rusada nu întruneşte condiţiile ridicării sancţiunii.