ALTE SPORTURI
​Liga Zimbrilor: Dunărea Călărași a terminat la egalitate (20-20) meciul cu Steaua București (Rezultatele primei etape) Echipa Dunărea Călărași a remizat, joi, scor 20-20, pe teren propriu cu Steaua București în prima etapă a Ligii Naționale de Handbal. Dunărea a revenit pe finalul partidei și a egalat în ultimul minut de joc.
​VIDEO Turul Spaniei: Alexandre Geniez (AG2R La Mondiale) a câștigat etapa a douăsprezecea - Jesus Herrada (Cofidis), noul tricou roșu Francezul Alexandre Geniez (AG2R La Mondiale) a câștigat etapa a douăsprezecea din Turul Spaniei la ciclism, desfășurată între Mondoñedo și Punta de Estaca de Bares, pe o distanță de 181,1 km. Geniez a făcut parte din grupul evadaților, care a lăsat plutonul, în care se aflau și liderii clasamentului general, la o distanță de 11'39".
​VIDEO Turul Spaniei: Alessandro De Marchi (BMC Racing Team) s-a impus în etapa a unsprezecea - Simon Yates (Mitchelton - Scott) păstrează tricoul roșu Italianul Alessandro De Marchi (BMC Racing Team) a câștigat etapa a unsprezecea din Turul Spaniei la ciclism, desfășurată între Mombuey şi Ribeira Sacra/Luintra, pe o distanță de 207,8 km. Alessandro De Marchi a dominat etapa, făcând parte din grupul evadaților, şi l-a lăsat în urmă pe Jhonatan Restrepo (Katusha Alpecin) cu patru km înainte de final pentru a trece singur linia de sosire.
Ce provocări o așteaptă pe Roxana Maracineanu, noul ministru al Sporturilor din Franța (AFP) Noul ministru francez al Sporturilor, Roxana Maracineanu, născută în România, preia portofoliul într-un context delicat și moștenește mai multe dosare sensibile: o bază de selecție îngrijorătoare, o mișcare sportivă care revendică mijloace financiare, dar un buget în scădere, scrie AFP.
​IAAF Zagreb: Andreea Panţuroiu a câştigat proba de triplusalt Atleta română Andreea Panţuroiu a câştigat proba de triplusalt din cadrul reuniunii IAAF World Challenge de la Zagreb, marţi, cu o performanţă de 13,63 metri, potrivit Agerpres.
VIDEO ​Turul Spaniei: Elia Viviani (Quick - Step Floors), victorie la sprint în etapa a zecea - Simon Yates (Mitchelton - Scott), în continuare liderul clasamentului general Italianul Elia Viviani (Quick - Step Floors) a câștigat etapa a zecea din Turul Spaniei la ciclism, desfășurată între Salamanca și Fermoselle, pe o distanță de 177 km. Viviani a dominat sprintul din finalul etapei şi i-a depăşit pe campionul mondial, slovacul Peter Sagan (Bora - Hansgrohe) şi pe conaţionalul său Giacomo Nizzolo (Trek - Segafredo). Britanicul Simon Yates (Mitchelton - Scott) a încheiat cursa fără probleme, pe poziția 51, și a rămas în posesia tricoului roșu (lider al clasamentului general).
VIDEO Turul Spaniei: Alejandro Valverde (Movistar), victorie la sprint - Rudy Molard, în continuare tricou roșu Spaniol Alejandro Valverde (Movistar) s-a impus, sâmbătă, în etapa a opta a Turului ciclist al Spaniei, după un sprint de final la Almaden (Castilla-La Mancha). Francezul Rudy Molard rămâne liderul cursei, purtătorul tricoului roșu.
Indonezia, candidată pentru organizarea Jocurilor Olimpice de vară din 2032 Indonezia, care găzduieşte în prezent Jocurile Asiatice, va candida la organizarea Jocurilor Olimpice de vară din 2032, a anunţat, sâmbătă, preşedintele ţării, Joko Widodo, citat de AFP.
Lindsey Vonn se retrage din activitate la finalul acestui sezon Schioarea americană Lindsey Vonn a anunţat că se va retrage din activitate la finalul acestui sezon, scrie Le Figaro. Vonn a făcut acest anunţ pe o reţea de socializare, ea răspunzând unei întrebări adresate de un fan.
​VIDEO Turul Spaniei: Nacer Bouhanni (Cofidis, Solutions Credits) a câștigat etapa a șasea - Rudy Molard (Groupama FDJ) se menține pe poziția de lider al clasamentului general
Francezul Nacer Bouhanni (Cofidis, Solutions Credits) a câștigat etapa a șasea din Turul Spaniei la ciclism, desfășurată între Huércal-Overa și San Javier - Mar Menor, pe o distanță de 155,7 km. Olandezul Danny Van Poppel (Team LottoNL - Jumbo) a terminat etapa pe poziția secundă, în timp ce italianul Elia Viviani s-a clasat pe locul al treilea. Francezul Rudy Molard (Groupama - FDJ) a încheiat cursa pe poziția a douăzecea și a rămas în posesia tricoului roșu (lider al clasamentului general).
Sezonul 2018-2019 al Ligilor Naţionale de handbal debutează în 1 şi 5 septembrie (Programul primei etape) Sezonul 2018-2019 al Ligii Naţionale de handbal feminin debutează în 1 septembrie, iar stagiunea masculină în 5 septembrie. CSM Bucureşti, respectiv Dinamo Bucureşti sunt campioanele en-titre, potrivit News.ro.
Avram Iancu vrea să străbată înot Marea Neagră, de la Sulina la Istanbul Avram Iancu vrea să traverseze înot Marea Neagră, de la Sulina la Istanbul, pe o distanţă de 630 de kilometri. El va porni, duminică, în această cursă şi îşi propune să străbată traseul în 40-50 de zile, potrivit News.ro.
​VIDEO Turul Spaniei: Simon Clarke (EF Education First - Drapac P/B Cannondale) a câștigat etapa a cincea - Rudy Molard (Groupama FDJ), noul lider al clasamentului general Australianul Simon Clarke (EF Education First - Drapac P/B Cannondale) a câștigat etapa a cincea din Turul Spaniei la ciclism, desfășurată între Granada și Roquetas de Mar, pe o distanță de 188,7 km. Olandezul Bauke Mollema (Trek - Segafredo) a terminat etapa pe poziția secundă, în timp ce italianul Alessandro De Marchi (BMC Racing Team) s-a clasat pe locul al treilea. Francezul Rudy Molard (Groupama - FDJ) a încheiat cursa pe locul al şaselea și a devenit noul lider al clasamentului general.
Ciclism: Mark Cavendish, indisponibil pentru o perioadă nedeterminată din cauza unei maladii Cunoscutul sprinter britanic Mark Cavendish a anunţat că va sta departe de curse pentru o perioadă nedeterminată, după ce a fost diagnosticat cu virusul Epstein-Barr (EBV), a precizat miercuri echipa sa, Dimension Data, citată de agenţia Reuters, potrivit Agerpres.
VIDEO Turul Spaniei: Benjamin King (Team Dimension Data) s-a impus în etapa a patra - Michal Kwiatkowski (Sky) rămâne cu tricoul roșu Americanul Benjamin King (Team Dimension Data) a câștigat etapa a patra din Turul Spaniei la ciclism, desfășurată între Vélez - Málaga și Alfacar - Sierra de la Alfaguara, pe distanța de 161,4 km. Kazahul Nikita Stalnov (Astana Pro Team) a terminat etapa pe poziția secundă, în timp ce francezul Pierre Rolland (Team EF Education First - Drapac P/B Cannondale) s-a clasat pe locul al treilea. Polonezul Michal Kwiatkowski (Sky) a încheiat cursa pe locul al treisprezecelea și a păstrat pentru încă o etapă tricoul roșu (liderul clasamentului general).
NBA: Manu Ginobili se retrage din baschet după o carieră de 23 de ani Manu Ginobili, jucător la San Antonio Spurs, și-a anunțat retragerea din baschetul profesionist printr-o postare pe Twitter. Argentinianul, în vârstă de 41 de ani, este văzut de mulți drept cel mai bun jucător străin din istoria NBA.
​VIDEO Turul Spaniei: Elia Viviani (Quick - Step Floors) a câștigat etapa a treia - Michal Kwiatkowski (Sky) rămâne liderul clasamentului general Italianul Elia Viviani (Quick - Step Floors) a câștigat etapa a treia din Turul Spaniei la ciclism, desfășurată între Mijas și Alhaurín de la Torre, pe distanța de 178,2 km, după ce a dominat sprintul din finalul cursei. Italianul Giacomo Nizzolo (Trek - Segafredo) a terminat etapa pe poziția secundă, în timp ce slovacul Peter Sagan s-a clasat pe locul al treilea. Polonezul Michal Kwiatkowski (Sky) a încheiat cursa pe locul al treisprezecelea și a păstrat tricoul roșu (liderul clasamentului general).
Atletism: Un chinez de 55 ani a alergat 100 de maratoane în 100 de zile consecutive Atletul chinez Jin Feibao, în vârstă de 55 ani, a reuşit să alerge 100 de curse de maraton în 100 de zile consecutive, perioadă în care a pierdut 13 kg şi a fost pe punctul de abandona în ultimele zile, informează EFE.
VIDEO Ciclism: Slovenul Matej Mohoric (Bahrain-Merida) a câștigat Turul Germaniei Slovenul Matej Mohoric (Bahrain-Merida) a câștigat, duminică, Turul Germaniei, competiție reluată după zece ani de pauză. Ciclistul de 23 de ani a terminat pe locul al doilea a patra etapă, desfășurată între Lorsch și Stuttgart, pe distanța de 207,5 km. Primul care a trecut linia de sosire a fost germanul Nils Politt (Katusha-Alpecin).
VIDEO Turul Spaniei: Alejandro Valverde (Movistar) a câștigat etapa a doua - Michal Kwiatkowski (Sky), noul tricou roșu Spaniolul Alejandro Valverde (Movistar Team) a câștigat la sprint etapa a doua din Turul Spaniei, desfășurată între Marbella și Caminito del Rey, pe distanța de 163.5 km. Polonezul Michal Kwiatkowski (Sky) a încheiat cursa pe locul al doilea și a intrat în posesia tricoului roșu (liderul clasamentului general).