ALTE SPORTURI
Chris Froome va lua startul în Turul Franței, după ce UCI a închis procedura care îl viza pe ciclistul britanic Organizatorii Turul Franţei îl acceptă la start pe ciclistul britanic Chris Froome, exonerat luni de acuzaţiile de dopaj de către Uniunea ciclistă internaţională (UCI), a anunţat luni Christian Prudhomme, directorul Marii Bucle, citat de agenţiile de presă.
Le Monde: Chris Froome, interzis la Turul Franței din cauza procedurilor antidoping deschise împotriva lui Cotidianul Le Monde a anunţat că organizatorii Turului Franţei i-au interzis ciclistului echipei Sky Christopher Froome să ia startul la ediţia care va începe la 7 iulie, din cauza procedurilor antidoping deschise împotriva lui.
​Kaiac-canoe: România a cucerit două medalii de aur și una de argint la Europenele de juniori şi tineret Sportivii români au cucerit sâmbătă două medalii de aur şi una de argint la Campionatele Europene de kaiac-canoe pentru juniori şi tineret (Under-23) de la Auronzo (Italia).
Un mare juriu din Texas a decis ca Bela şi Martha Karolyi să nu fie inculpaţi în legătură cu cazul Nassar Un mare juriu din Texas a refuzat să îi inculpe pe Bela şi Martha Karolyi pentru rolul lor în abuzurile sexuale ale fostului medic al echipei de gimnastică a SUA, Larry Nassar, relatează Reuters.
La 12 ani, indianul Rameshbabu Praggnanandhaa devine mare maestru internațional la șah, ratând cu câteva luni recordul mondial Copilul minune al șahului, indianul Rameshbabu Praggnanandhaa, a devenit în acest week-end, la 12 ani, al doilea cel mai tânăr mare maestru internațional din istoria disciplinei, ratând recordul mondial cu doar câteva luni, scrie AFP.
​CE Kaiac-canoe: Leonid Carp şi Victor Mihalachi, medalie de aur la canoe 500 metri Sportivii Leonid Carp şi Victor Mihalachi au câştigat duminică, la Campionatul European de la Belgrad, medalia de aur în proba de canoe dublu 500 de metri.
CE Kaiac-canoe: Carp şi Mihalachi, vicecampioni europeni în proba de canoe 1.000 metri Sportivii Leonid Carp şi Victor Mihalachi au obţinut sâmbătă, la Campionatul European de la Belgrad, medalia de argint în proba de canoe 1.000 de metri.
VIDEO Hochei - NHL: Washington Capitals a câştigat în premieră Cupa Stanley Echipa Washington Capitals a cucerit, pentru prima oară în istoria sa, Cupa Stanley, trofeul atribuit campioanei Ligii profesioniste nord-americane de hochei pe gheaţă (NHL), învingând în finală, cu 4 victorii la 1, formaţia Vegas Golden Knights, revelaţia sezonului.
Box: Ghenadi Golovkin, deposedat de titlul de campion mondial IBF la categoria mijlocie Federaţia internaţională de box profesionist (IBF) a decis să-i retragă titlul de campion mondial la categoria grea lui Ghenadi Golovkin, după ce pugilistul kazah a refuzat să-l înfrunte pe challenger-ul său oficial, ucraineanul Serghei Dereviancenko, până la data limită care a expirat miercuri, informează L'Equipe.
Apelul FRR după decizia de excludere a naţionalei de la CM a fost respins; Petrache: "Rugbyul românesc nu trebuie să se lase doborât" Federaţia Română de Rugby a anunţat, miercuri, că apelul său la World Rugby după decizia de depunctare a echipei naţionale de rugby a României, emisă de Comisia de Soluţionare a Disputelor, a fost respins. Forul s-a declarat dezamăgit şi surprins de hotărârea Comisiei de Apel.
Gimnastică aerobică: România a cucerit două medalii de argint şi două de bronz la Campionatele Mondiale din Portugalia România a cucerit două medalii de argint şi două de bronz la Campionatele Mondiale de gimnastică aerobică de la Guimaraes (Portugalia), care s-au încheiat duminică.
Canotaj: Echipajul masculin de 8+1 a cucerit medaliile de bronz la Cupa Mondială de la Belgrad Echipajul masculin de opt plus unu al României a ocupat locul al treilea, duminică, la concursul de Cupă Mondială la canotaj de la Belgrad.
Ciclism: Chris Froome a câștigat Turul Italiei Rutierul britanic Chris Froome (Sky), cvadruplu câştigător al Turului Franţei, s-a impus pentru prima oară în cariera sa în Turul ciclist al Italiei, duminică, la Roma, după ce anul trecut a ieşit învingător şi în Turul Spaniei.
Canotaj: România a cucerit o medalie de aur, 5 de argint şi una bronz la Campionatele Europene de juniori din Franţa Delegaţia României a cucerit 7 medalii, una de aur, 5 de argint şi una de bronz, la ediţia 2018 a Campionatelor Europene de canotaj pentru juniori, care s-au încheiat duminică la Gravelines, în Franţa, relatează Agerpres.
Echipa de handbal masculin HBC Nantes, prima finalistă a Ligii Campionilor Echipa de handbal masculin HBC Nantes este prima finalistă a Ligii Campionilor, după ce a învins sâmbătă, în prima semifinală a Turneului Final Four de la Koln, formaţia PSG Handball, cu scorul de 32-28 (17-14), relatează news.ro.
Naționala de handbal feminin a României s-a reunit pentru meciurile cu Austria și Portugalia, din preliminariile CE2018 Naţionala de handbal feminin a României s-a reunit sâmbătă, la Bucureşti, în vederea ultimelor două partide din grupa 4 preliminară a CE2018, cu Austria şi Portugalia. Înaintea disputelor, România este liderul grupei, cu 6 puncte, relatează news.ro.
Steaua a câştigat cel de-al treilea titlu naţional consecutiv la polo Echipa de polo a Clubului Sportiv al Armatei Steaua Bucureşti şi-a păstrat titlul naţional în Superliga de seniori. Trupa antrenată de Andrei Iosep s-a impus vineri la Oradea, în meciul trei al finalei cu CSM Digi, scor 8-4, şi a pus punct luptei pentru titlu cu scorul general 3-0, relatează Mediafax.
VIDEO Hochei pe gheață: Suedia, campioană mondială pentru al doilea an consecutiv Echipa Suediei şi-a păstrat, cu emoţii, titlul de campioană a lumii la hochei pe gheaţă, învingând cu scorul de 3-2 după loviturile de departajare echipa Elveţiei, în finala Campionatului Mondial desfăşurată duminică seara la Copenhaga.
Der Spiegel: Probe pozitive acoperite în Laboratorul antidoping de la Bucureşti Publicaţia germană Der Spiegel a intrat în posesia unor documente oficiale al Agenţiei Mondiale Antidoping (WADA), în care se arată că Laboratorul antidoping de la Bucureşti a fost închis după ce WADA a descoperit probe manipulate.
CSM Oradea, a treia finalistă a Ligii Naţionale de baschet masculin; Steaua şi BC Timişoara intră în decisiv Echipa de baschet masculin CSM Oradea a învins vineri, în deplasare, formaţia BCMU Piteşti, cu scorul de 74-67 (39-38), în cea de-a patra partidă din cinci programate în sferturile Ligii Naţionale şi s-a calificat în semifinale. Între BC Timişoara şi Steaua scorul general este de 2-2, iar meciul decisiv va avea loc la Bucureşti, în 14 mai, anunță News.ro.