ALTE SPORTURI
De ce ar vrea Bute sa boxeze in Romania? Lucian Bute ar putea sustine in Romania urmatorul meci, in fata compatriotilor sai, care se lauda cu centura boxerului de parca ar fi contribuit si ei cu ceva, desi de sambata dimineata in Romania se tot stramba din nas. Ne-am nascut ipocriti, da! In aceasta tara se cultiva pamantul de pe vremea tracilor, dar noua ne place sa semanam venin ca sa culegem ura. Ne-ar placea sa ne punem centura IBF la pantaloni, sa ne uitam in oglinda si sa ne dam mari cu ea la munca, de-aceea ne-am suparat pe Bute ca nu a facut spectacol in ultima repriza. Era sa ne piarda noua centura noastra nationala. Ne-am speriat si noi de dimineata, am inceput prost weekendul.
Marian W. Muhammad, presedintele IBF: Arbitrul meciului Bute-Andrade a aplicat corect Regulamentul Presedintele IBF, Marian W. Muhammad, a avut o interventie telefonica pentru Radio Canada, in care a explicat ca arbitrul Marlon Wright, care a oficiat partida de box dintre Bute si Andrade, a procedat corect in ultima repriza cand s-a oprit din numaratoare pentru a-i spune mexicanului sa se duca in coltul sau.VIDEO: Repriza 12 a meciului Bute - Andrade
Carl Froch, boxer la categoria supermijlocie: Chad Dawson se fereste de Adrian Diaconu ca de ciuma, poate ar trebui sa il infrunte Carl Froch, boxer neinvins la categoria supermijlocie, il sfatuieste pe Chad Dawson sa accepte sa lupte impotriva lui Adrian Diaconu. Romanul isi va apara centura WBC in Romania pe 8 noiembrie la Sala Polivalenta in fata italianului Silvio Branco.
Bellu se retrage din cursa pentru presedintia COSR. Morariu a ramas singurul candidat   Actualul presedinte al COSR (Comitetul Olimpic Sportiv Roman), Octavian Morariu a ramas singurul candidat la sefia COSR dupa ce Octavian Bellu a ales sa renunte la candidatura pentru acest post. Presedintele ANS a decis, in schimb, sa sustina programele incepute de Morariu.
VIDEO Milionarul Allen Stanford si-a cerut scuze dupa ce un intreg stadion a vazut cum flirta cu nevestele unor jucatori de cricket Sir Allen Stanford este omul care a facut din cricket o afacere fabuloasa iar jucatorii Angliei au castigat sume imense din acest sport datorita unui parteneriat incheiat de milionar. Recent, la un concurs de cricket, omul a fost filmat in timp ce flirta cu nevestele jucatorilor din nationala Angliei iar imaginile au fost proiectate pe ecranul gigant al arenei Stanford.
Lucian Bute: Nu am putut dormi dupa meci, nu inteleg de ce nu am mai avut un strop de energie in ultima runda Lucian Bute nu a putut dormi dupa meciul cu Andrade, stand toata noaptea sa analizeze partida de box cu mexicanul. Bute nu isi poate explica ce s-a intamplat cu el in ultima runda, afirmand ca va discuta acest lucru cu Stephan Larouche. Romanul isi doreste o revansa cu Andrade, intrucat nu este multumit de modul cum s-a terminat meciul si vrea o victorie clara in fata adversarului sau.
Guy Jutras, un fost arbitru international: Arbitrul partidei Bute-Andrade a procedat corect Un fost arbitru de box, oficial in cadrul WBA, a analizat pentru o publicatie canadiana prestatia arbitrului Marlon Wright si a concluzionat ca acesta a procedat corect in ultima repriza a meciului Bute-Andrade. VIDEO: Finalul reprizei a 12-a din partida Andrade - Bute
Lucian Bute: Da, as mai lupta inca o data cu Andrade, trebuie sa rezolv aceasta situatie Finalul controversat al meciului cu Andrade l-a ambitionat pe Lucian Bute, care isi doreste o revansa cu mexicanul. Toata presa din Canada a apreciat modul in care Bute a luptat in meciul cu Andrade, insa specialistii considera ca finalul ultimei runde, in care Andrade l-a pus la podea pe roman, ar trebui sa ii dea de gandit lui Bute si sa ii acorde o revansa adversarului sau.
Sah/ Kramnik mentine suspansul: victorie in partida a 10-a, titlul se joaca! Marele maestru rus Vladimir Kramnik a reusit sa castige partida a 10-a a meciului pentru titlul mondial de sah cu indianul Anand. Este prima reusita a rusului in meciul de la Bonn - Anand conduce cu 6-4 si are nevoie de o singura remiza pentru a castiga meciul. Mai sunt de disputat doua partide, iar Kramnik este obligat sa le castige pe ambele pentru a trimite meciul in tie-break. Intra in articol pentru a vedea partidele decise si programul ultimelor partide.
Lucian Bute ar putea sa isi apere centura IBF in Romania Presa canadiana anunta ca urmatorul meci al lui Lucian Bute este programat in primavara, urmand a avea loc in Europa. Inca nu s-a ales locul de disputare, insa optiunile promoterilor sunt Germania, Danemarca si Romania.
Promoterii lui Andrade contesta oficial victoria obtinuta de Lucian Bute "Cea mai lunga numaratoare". Asa a numit presa canadiana ceea ce s-a intamplat la finalul meciului Bute - Andrade. Decizia arbitrului Marlon Wright, care nu l-a numarat pe Lucian Bute conform regulamentului (sustin cei care il reprezinta pe mexican), i-a scos din sarite pe promoterii de la Golden Boy, care au depus o contestatie oficiala, cerand ca meciul sa se rejoace.
VIDEO Antrenorul lui Andrade riposteaza: Arbitrul era pe ştatul de plata al lui Bute Howard Grant, antrenorul lui Librado Andrade, a facut o criza de nervi la finalul meciului contand pentru centura IBF la categoria supermijlocie, impingandu-l pe arbitru si cerandu-i socoteala pentru decizia luata. "Acest arbitru trebuia sa stie ca gongul nu il putea salva pe Bute, pentru ca era ultima repriza. De ce nu l-a intrebat pe baiat daca poate sa mearga spre el, daca poate sa continue? A vazut toata America ce s-a intamplat", s-a revoltat Grant.VIDEO: Ultimele 40 de secunde ale intalnirii Bute - Andrade
Promoterii lui Bute vor un meci cu Mads Larsen, nu isi doresc o revansa pentru Andrade Site-ul BoxingScene.com anunta ca Lucian Bute ar putea sa nu ii mai acorde revansa lui Librado Andrade, urmand a evolua impotriva lui Mads Larsen. Wilfred Sauerland, promoterul lui Larsen, a anuntat ca ambii boxeri s-au inteles sa lupte anul viitor pentru centura IBF.
Doroftei: Bute merita sa fie campion Leonard Doroftei l-a felicitat pe Lucian Bute pentru victoria la puncte obtinuta in fata mexicanului Andrade. Mosu' considera ca Bute merita sa fie campion, intrucat a fost mai valoros decat adversarul sau: "Se mai intampla sa dai si de podea, important este sa pastrezi centura!"
Stephane Larouche: Bute a oferit o lectie de box Rudel Obreja si Stephane Larouche, antrenorul lui Bute s-au declarat incantati de victoria obtinuta de roman, chiar daca a fost contestata de Librado Andrade si de antrenorul sau. Larouche a spus chiar ca Bute a oferit o lectie de box si ca a fost o placere sa il vada pe roman luptand.
Bute vs Andrade: Reactii la un final controversat "Bute - decizie unanima, final controversat. In timp ce il numara pe Bute, arbitrul s-a intors spre Andrade, spunandu-i sa mearga in colt. In acest fel, arbitrul a irosit cateva secunde extrem de importante, iar Bute s-a putut ridica. Cand s-a intors sa termine numaratoarea, s-a auzit gongul final" - Boxing Scene.
VIDEO Bute: Nu m-ar deranja sa mai lupt o data cu Andrade Lucian Bute isi pastreaza centura IBF la categoria supermijlocie dupa un meci istovitor cu Andrade. Romanul a castigat partida cu o decizie unanima a arbitrilor. Bute a condus ostilitatile aproape intreaga partida si putea sa castige meciul in repriza a zecea, cand l-a trimis la podea pe Andrade.
VIDEO Andrade contesta victoria lui Bute: L-am facut KO! Lucian Bute l-a dominat pe Andrade aproape tot meciul. Repriza a 12-a a fost insa de cosmar pentru roman. Incurajat frenetic din sala de la Montreal, Bute nu a mai putut sa faca fata atacurilor lui Andrade, care s-a pravalit intr-o ofensiva parca fara sfarsit. Bute era ametit, adversarul sau lovea mai tare.
FOTOGALERIE BOX: Bute - campion mondial, salvat de gongul final Lucian Bute si-a pastrat centura de campion mondial IBF in fata mexicanului Librado Andrade, dupa un meci pe care l-a incheiat in genunchi: in ultimele secunde ale meciului de la Montreal, Bute a fost trimis la podea. Romanul a fost salvat de gongul final, apoi a primit decizia de castigator la puncte (unanimitate). Anterior, Bute il trimisese pe Librado Andrade la podea (repriza a 10-a).Intra in articol pentru toate amanuntele unui final de infarct in meciul Bute vs Andrade.
Lucian Bute a trecut la limita proba cantarului, urmeaza marele meci Romanul Lucian Bute, campion mondial IBF, categoria super-mijlocie, a trecut la limita proba cantarului oficial, care a avut loc la Montreal, boxerul cantarind 76.200 kg, exact limita admisa de regulamentele in vigoare. Adversarul sau, mexicanul Librado Andrade, a fost cu aproximativ 100 de grame mai usor decat galateanul.